dzieci z rodzin zastepczych i domow dziecka na wyjatkowych warsztatach 1Czterdziestka dzieci z szamotulskich placówek opiekuńczych prowadzonych przez siostry zakonne oraz wychowywanych w rodzinach zastępczych udała się w minionym tygodniu na spotkanie z prawdziwym Świętym Mikołajem.


dzieci z rodzin zastepczych i domow dziecka na wyjatkowych warsztatach 2„Certyfikowanego” Świętego zaprosił do Poznania Marszałek Województwa Wielkopolskiego, Marek Woźniak. Gość z Rovaniemi odwiedził Poznań w ramach objętych patronatem honorowym Marszałka „Dni Skandynawskich”. W programie jego pobytu w stolicy Wielkopolski znalazła się m.in. wizyta, oczywiście z prezentami, w Specjalistycznym Zespole Opieki Zdrowotnej nad Matką i Dzieckiem.

 Spotkanie z Mikołajem było też punktem kulminacyjnym wydarzenia artystycznego w Teatrze Nowym im. Tadeusza Łomnickiego w Poznaniu. Wcześniej było czytanie „Powieści Wigilijnej” Karola Dickensa. Dzieci uczyły się też świątecznej fińskiej piosenki pt. „Tonttujen jouluyö” oraz słów określających w tym języku grudzień („joulukuu”), choinkę („joulukku”) i Boże Narodzenie („Joulu”).  Tak przygotowana dziatwa mogła już z powodzeniem i fasonem podejmować wyjątkowego gościa z Rovaniemi  w Finlandii. Mali uczestnicy tych językowo-artystycznych warsztatów mieli również okazję poszerzyć swoją wiedzę o wspomnianym skandynawskim kraju, jak i zadać Świętemu Mikołajowi nurtujące pytania, m.in. o jego wiek, stan cywilny, zdolności matematyczne czy prędkość rozwijaną przez jego sanie. Mikołaj wręczył wszystkim symboliczne upominki. Imprezę zakończył przygotowany dla wszystkich gości poczęstunek.

Dla dzieci z powiatu szamotulskiego spotkanie z tak wyjątkową postacią, w przededniu wyjątkowych świąt, było wielkim przeżyciem.  

Zdjęcia dzięki uprzjemości Biura Współpracy Międzynarodowej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego.

Projekt WRPO
Elektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej
Biuletyn Informacji Publicznej
Karta Dużej Rodziny
System Obsługi Wsparcia